Nehnuteľnosť ako investícia
03. 08. 2019

Nehnuteľnosť ako investícia

Oplatí sa investovať do nehnuteľností? Kedy, kde a za akých podmienok? Ak máte voľné vlastné finančné prostriedky, potom investícia do nehnuteľností môže byť pre vás tou správnou voľbou.

Kde sa vyplatí investovať do nehnuteľností?

Investovať peniaze do bytu alebo domu bude dobrým rozhodnutím najmä v oblastiach, kde je veľa pracovných príležitostí ( tu bude zaručený dostatok záujemcov o podnájom). Na Slovensku sú stále lokality, v ktorých je vysoký dopyt po bývaní, avšak kúpiť si nehnuteľnosť do osobného vlastníctva si väčšina ľudí nemôže dovoliť. Z toho dôvodu je stále veľmi výhodná návratnosť takejto investície.

Ďalšou možnosťou je investícia do nehnuteľností určených na rekreáciu alebo dovolenku. Tu je  zásadným kritériom zvoliť správnu lokalitu, kde sa bude nehnuteľnosť nachádzať. Je dôležité, aby to bola destinácia, kde jej hodnota na trhu bude stúpať, preto v týchto prípadoch treba investovať v oblastiach, kde sa predpokladá nárast cestovného ruchu.

Ceny nehnuteľností verzus mzdy a ich vývoj

Mnohí si pamätáme, ako sa v nedávnej minulosti drastický nárast cien nehnuteľností úplne odchýlil od pozvoľného rastu miezd, následkom čoho vznikol obrovský nepomer medzi týmito veličinami. Napríklad medzi rokmi 2006 a 2007 bol nárast cien nehnuteľností až na úrovni necelých 24 %, zatiaľ čo mzdy medziročne narástli len o niečo vyše 7 %.

V súčasnej dobe sa ceny nehnuteľností  vyvíjajú približne ako priemerná mzda, a teda vzhľadom na súčasný vývoj cien nehnuteľností nič nenaznačuje tomu, že by malo prísť v blízkej budúcnosti k dramatickému prepadu, ako to bolo v roku 2009, kedy ceny nehnuteľností klesli v priebehu roka o viac než 11 %.  

Oplatí sa investovať do nehnuteľností?

Z dlhodobého hľadiska je teda vysoko pravdepodobné, že si investícia do nehnuteľnosti udrží svoju reálnu hodnotu. Investícia do nehnuteľnosti teda nebude z dlhodobého hľadiska nikdy nesprávnou investíciou, či už budete nehnuteľnosť určitý čas ďalej prenajímať alebo plánujete odísť z prenájmu a chcete si zabezpečiť vlastné bývanie. 

Vlastimil Beseda
Autor: Vlastimil Beseda

Zadarmo získajte praxou overený návod, ako predať vašu nehnuteľnosť za čo najvyššiu cenu, ale aj odpovede na vaše otázky týkajúce sa nielen predaja nehnuteľností, realitné tipy, články a iné zaujímavosti. Verím, že vám to pomôže v rozhodovaní a že si na predaj nehnuteľnosti zvolíte tú správnu cestu.

Ak chcete využiť moje skúsenosti a informácie vo svoj prospech, alebo chcete byť realitným maklérom, neváhajte ma kontaktovať 0918 47 21 84 alebo tu

Prihláste sa k odberu článkov

Raz do mesiaca tipy a rady e-mailom zadarmo

spracovaním osobných údajov