Každý štvrtý klient s hypotékou by dnes sitom neprešiel
14. 05. 2018

Každý štvrtý klient s hypotékou by dnes sitom neprešiel

Až 25 % ľudí, ktorí vlani získali úver, by ho tento rok už nedostali. Prečo? Banky na Slovensku aj v Česku sprísňujú podmienky. Prečo? Obávajú sa tzv. prehriatia trhu. Inými slovami hrozí fakt, že ľudia by stratili schopnosť hypotéku splácať, banka by bola nútená si nehnuteľnosť "vziať" a tým by sa spustil veľký problém.

Aké indície to naznačujú?

Zvyšuje sa zadĺženosť v pomere k príjmom. Každému klientovi musí po úhrade splátky hypotekárneho úveru, poistenia a ďalších povinných platieb, zostať niečo tzv. na živobytie. A táto suma sa u klientov stále znižuje.

Hypotéka na celý život

Postupne sa tiež zvyšuje doba, na ktorú si ľudia berú úver. Na Slovensku bola priemerná dĺžka hypotéky 25,5 roka, tento rok je to  takmer o rok viac. 63% ľudí si vzalo úver na najdlhšiu možnú dobu, teda na 30 rokov.

Úrokové sadzby rastú

Aj toto je logická reakcia Národnej banky Slovenska. Aby bolo zamedzené poskytovať tzv. rizikovým klientom hypotéky, zvyšuje sa aj cena požičaných peňazí. Úroková sadzba je teraz najvyššia za posledné dva roky. Aj vďaka tomuto opatreniu sa počet poskytnutých hypotekárnych úverov znižuje.

Čo to znamená, keď chcete predávať?

Pomaly končí najlepšie obdobie na predaj nehnuteľnosti za posledných niekoľko rokov. Menej ľudí dostane hypotéku. A ak áno, banka im požičia menšiu sumu. To spôsobuje, že ľudia nebudú môcť nakupovať v takom množstve a až tak "drahé" nehnuteľnosti. Ak teda zvažujete predaj, je dobré príliš neváhať.

Ak budete chcieť v tejto veci čokoľvek vedieť, pozývam vás na kávu.

Vlastimil Beseda
Autor: Vlastimil Beseda

Chcete predať váš byt, rodinný dom, pozemok lepšie a za viac ?

Zadarmo získajte praxou overený návod, ako predať vašu nehnuteľnosť za čo najvyššiu cenu, ale aj odpovede na vaše otázky týkajúce sa nielen predaja nehnuteľností, realitné tipy, články a iné zaujímavosti. Verím, že vám to pomôže v rozhodovaní a že si na predaj nehnuteľnosti zvolíte tú správnu cestu.

V dnešnej rýchlej dobe sú kvalitné informácie veľmi dôležité. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať. Ani predávajúci, ani maklér. 

Záleží mi na vykonaní kvalitnej práce a na spokojnosti klienta. A zároveň dbám na svojom dobrom mene a povesti. Preto, ak si myslíte, že budem s vami vo všetkom súhlasiť, tak ani nečítajte ďalej a radšej si nájdite iného makléra.

Počas mojej 10 ročnej praxe som zrealizoval viac ako 350 predajov a prenájmov, či už ako realitný maklér, alebo ako majiteľ realitnej kancelárie BV REAL so svojími maklérmi.

Vyškolil som 12 realitných maklérov, viacerí z nich sú spoľahliví makléri aj v súčasnosti.   

Ak chcete využiť moje skúsenosti a informácie vo svoj prospech, alebo chcete byť realitným maklérom, neváhajte ma kontaktovať 0918 47 21 84 alebo tu. Rád sa s Vami stretnem na dobrej káve.

Prihláste sa k odberu článkov

Raz do mesiaca tipy a rady e-mailom zadarmo

spracovaním osobných údajov