Exkluzívny predaj. Prečo áno.
14. 05. 2019

Exkluzívny predaj. Prečo áno.

Zaoberáte sa myšlienkou o predaji vašej nehnuteľnosti a chcete na tom získať čo najviac. Je vám lúto vyplatiť províziu realitnej kancelárii? A keď už spolupráca tak jedine neexkluzívne, dať to 5 realitných kancelárií alebo "Exkluzívne" a spoľahnúť na jedného makléra?

Hovorí sa, že na trhu je veľa realitných maklérov. Aj keď dnes pomerne jednoducho si môžeme na webe čokoľvek zistiť, dá sa už zistiť čo to o kvalite ich práce.

Ukážme si 5 dôvodov, prečo sa obrátiť na jedného realitného makléra.

1. Ak oslovíte viacero realitných kancelárií s úmyslom, že zasiahnete širšie spektrum kupujúcich na viacerých inzertných stránkach. Nezasiahnete. Pretože väčšinou realitné kancelárie inzerujú na rovnakých najnavštevovanejších realitných portáloch. 

2. Tak isto ak si myslíte, že viac ponúk sa rovná vyššej predajnej cene, pretože sa kupujúci budú predháňať. Nebudú. Ak je cena nastavená rozumne, nie príliš nízko, kupujúci len tak nepreplatí. Naopak, budú sa snažiť hľadať dôvod, prečo cenu znížiť. Rovnako tak ako makléri, aby práve oni boli jediní z tých 5, ktorí to predajú.

3. Viac maklérov = lepšia prezentácia. Nerovná. Hovorí sa, že keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Jeden maklér uvedie cenu vrátane provízie, druhý bez provízie, jeden od pozemku odpočíta zastavanú plochu, druhý to odčítať nebude. Každý maklér na prehliadke použije svoj výklad, podá svoje informácie. Stratíte prehľad o danej ponuke, nedostane sa k vám kompletná spätná väzba.

4. Viac maklérov znamená viac ľudí, ktorí budú za vás predávať a niekto to skôr alebo neskôr predá. Ani toto pravidlo veľmi nefunguje. Maklér, ktorý sa bude predbiehať s inými, nebude vášmu predaju venovať 100% svojej energie a nástrojov pre úspešný predaj. Nebude tam pozývať profesionálneho fotografa, nebude robiť Homestaging, nebude robiť cenovú mapu, alebo vám treba nechávať vypracovať Preukaz energetickej náročnosti budovy. Prečo by to robil, keď mu to pred nosom predá iný maklér?

5. Na podmienky nevýhradného predaja pristúpi iba maklér, ktorý je ochotný pracovať bez exkluzivity. Prečo pracuje bez exkluzivity? Necení si sám seba? Nemá sám v seba dôveru na exkluzívne zastúpenie? Jeho klienti v neho nemajú dôveru? Je rád za čokoľvek, čo sa mu do portfólia dostane? Kto vie ... Avšak je isté, že maklér, ktorý si je vedomý svojich služieb pre klienta, svojich profesijných hodnôt, si svoju prácu nechá zaplatiť za jasných, vopred daných podmienok. Pre obchod a klienta urobí maximum na profesionálnej úrovni.

Úloha pre vás: Chcete kúpiť dom. Vyberiete si dom na inzertnom serveri a zistíte, že je tam celkom 3x.

  • Jeden inzerát hovorí, že pozemok je 500m2 a dom má 120m2 zastavanú plochu, cena 58 200 €,-  vrátane provízie.
  • Druhý bude písať, že má 480m2 záhrady a 100m2 obytnú plochu, cena 56 650 €,- a v texte sa dozviete, že je nutné pripočítať 4% kúpnej ceny ako províziu.
  • Posledný napíše, že cena je 59 000 €,- a že je možná dohoda na cene, pozemok 520 m2 a dom 100m2.

Hneď vám iste blysne hlavou, čo je to za hlúposť, keď jeden a ten istý dom a má zakaždým iný rozmer.

Druhá vec, čo každého druhého kupujúceho napadne je myšlienka, čo je s domom zle, keď to predáva toľko realitiek naraz.

Chcete, aby si takto potencionálny kupujúci pamätali aj vašu nehnuteľnosť? "Počuj Fero, ten dom, má ho 5 realitiek a je tam už pol roka, stále zlacňuje a nedokážu ho predať. Tam bude niečo zle."

Alebo si povedia - počkáme až kam sú ochotní zájsť s cenou a potom im dáme Ponuku, ktorá sa neodmieta ?

Najdôležitejšie je, akým spôsobom sa nehnuteľnosť na predaj prvýkrát na trh dostane. To, akým spôsobom si ju potencionálny klient zapamätá. Nedopustite, aby sa z vášho domu, či bytu, stal tzv. Realitný ležiak, zdanlivo jednoducho predajná nehnuteľnosť, ktorá sa stala nepredajnú vďaka svojej prezentácii.

Chcete predať lepšie a za viac ? Možete mi zavolať na 0918 47 21 84 alebo tu.

Vlastimil Beseda
Autor: Vlastimil Beseda

Zadarmo získajte praxou overený návod, ako predať vašu nehnuteľnosť za čo najvyššiu cenu, ale aj odpovede na vaše otázky týkajúce sa nielen predaja nehnuteľností, realitné tipy, články a iné zaujímavosti. Verím, že vám to pomôže v rozhodovaní a že si na predaj nehnuteľnosti zvolíte tú správnu cestu.

Ak chcete využiť moje skúsenosti a informácie vo svoj prospech, alebo chcete byť realitným maklérom, neváhajte ma kontaktovať 0918 47 21 84 alebo tu

Prihláste sa k odberu článkov

Raz do mesiaca tipy a rady e-mailom zadarmo

spracovaním osobných údajov